امروز جمعه 3 آذر 1396
تاریخ ارسال : یک شنبه 19 خرداد 1392 - ساعت : 11:09
2162 بازدید
نگاهی به میزان مشارکت مردم قم در 10دوره انتخابات ریاست جمهوری
بررسی آماری 10 دوره انتخابات ریاست جمهوری می تواند تحلیلی راهگشا و کارآمد در نظر به نوع و برخورد مردم در مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری و بالاترین مقام اجرایی کشور باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قم، انتخابات‌ مظهر حضور مردم‌ و آزادی‌ ملت‌ ایران‌ در انتخاب‌ سرنوشت‌ خود است و ۲۴ خرداد 1392، دو انتخابات مهم و سرنوشت‎ساز برگزار می‎شود، یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نه ‎تنها در تحولات کشور بلکه در تحولات منطقه و جهان از حیث میزان مشارکت مردم و گرایش سیاسی پیروز در انتخابات تأثیرگذار خواهد بود.

نمایشی از اقتدار مردم در برابر زیاده طلبی دشمنان، قدرت بازدارندگی در برابر تحریم‌ها و تهدیدهای استکبار جهانی، بازتاب وحدت و همبستگی ملی در برابر دشمنان انقلاب اسلامی، علاقه، وفاداری و پایبندی مردم به نظام و انقلاب، مشارکت آگاهانه و داوطلبانه مردم برای استیفای حقوق شهروندی و نیز ادای تکلیف الهی، بیانگر آزادی، رقابت، مردم سالاری دینی و اداره واقعی امور به دست مردم و تبلور اراده عمومی ملت و تحقق آنچه که آنها بهتر می پسندند از جمله دلایل اهمیت انتخابات در ایران اسلامی است.

با این همه اهمیت انتخابات در گرو مشارکت گسترده و حضور مؤثر ملت است. این مشارکت مستلزم مقدماتی ضروری برای شکل‎گیری یک انتخابات پرشور، حماسی، تعیین‎ کننده، سرنوشت‎ساز و آبرومند برای کشور است.

بازکردن فضای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور و به‎ حاشیه‎ راندن رویکرد انقباضی در اداره امور، بازکردن فضای سیاسی و رسانه‎ای و حضور چهره‎ها، گرایش‎ها و سلیقه‎‎های متفاوت و مختلف سیاسی وفادار به نظام و قانون اساسی، پاسخگو بودن قدرت‎ها و جریانات حاکم در اداره امور در قبال وظایف و مسئولیت‎‎های محوله، رقابتی‎ بودن انتخابات و حضور مؤثر همه جریانات سیاسی درون خانواده انقلاب، حفظ آرامش و ثبات جامعه و همدلی مسئولان و پرهیز از اختلافات، اتخاذ تمهیدات بایسته برای نقش‎آفرینی جوانان و دانشجویان که موتور محرکه انتخابات هستند و آگاهی ‎بخشی به آحاد مردم درباره توطئه‎‎های استکبار و شبکه‎‎های ماهواره‎ای برای کاهش مشارکت مردم در انتخابات و روشنگری مسئولان، رسانه‎ها، مطبوعات و… به ‎خصوص رسانه ملی؛ از جمله مقدمات ضروری برای شکل گیری یک انتخاب پرشور است.

در این گزارش ابتدا به میزان مشارکت مردم قم در ادوار گذشته انتخابات ریاست جمهوری و سپس میزان مشارکت مردم ایران در این ادوار می پردازیم.

میزان مشارکت مردم قم در انتخابات10 دوره گذشته ریاست جمهوری

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری، 220 هزار و 97 نفر از قم واجد شرایط بودند که 179 هزار و 450 نفر (حدود81درصد) در انتخابات شرکت کردند.

در دوم انتخابات، 335 هزار و317 نفر در قم واجد شرایط بودند که 231 هزار و 305 نفر (حدود 68 درصد) در انتخابات شرکت کردند.

337 هزار و 214 نفر واجدین شرایط قم در انتخابات دور سوم بودند که در این دوره 348 هزار و 907 نفر (حدود 103درصد) شرکت نمودند. شایان ذکر است؛ در این دوره از انتخابات بدلیل حضور زائران حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران، حضور گسترده مردم در انتخابات و میزان مشارکت مردم در قم بالاتر از تعداد واجدین شرایط اعلام شده بوده است.

در دور چهارم انتخابات، 349هزار و 701 نفر در قم واجد شرایط بودند که در این دوره 196 هزار و 317 نفر (حدود56 درصد) شرکت کردند.

در دور پنجم انتخابات، 381هزار و 317 نفر در قم واجد شرایط بودند که در این دوره 226 هزار و 887 نفر (حدود60 درصد) شرکت نمودند.

418 هزار و 668 نفر واجدین شرایط قم در انتخابات دور ششم بودند که در این دوره 259 هزار و هشت نفر (حدود 61درصد) از شرکت کنندگان بودند.

در دور هفتم انتخابات، 513هزار و 276 نفر در قم واجد شرایط بودند که در این دوره 419 هزار و 654 نفر (حدود81 درصد) شرکت کردند.

در دور هشتم انتخابات، 555هزار و 944 نفر در قم واجد شرایط بودند که در این دوره 428 هزار و پنج نفر (حدود76 درصد) شرکت نمودند.

در دوره نهم انتخابات، 625هزار و 80 نفر در قم واجد شرایط بودند که در مرحله اول تعداد 479 هزار و 777 نفر(حدود 76 درصد) و در مرحله دوم تعداد 481 هزار و 413 نفر (حدود 77 درصد) شرکت کردند.

650 هزار نفر واجدین شرایط قم در انتخابات دور دهم بودند که در این دوره 599 هزار و 130 نفر(حدود 92 درصد)از شرکت کنندگان بودند.

با نگاهی آماری به انتخابات ریاست جمهوری در تمام ادوار، قم یکی از شهرهایی است که در انتخابات مشارکت به طور میانگین حضوری 75 درصدی داشته است و بیشترین رقم مشارکت مربوط به دور سوم این انتخابات است که حضرت آیت الله خامنه‌ای به رییس جمهوری برگزیده شدند.

بعد از دور سوم، بیشترین میزان مشارکت به دور دهم(حدود92 درصد) برمی گردد و دوره‌های هفتم، اول، نهم (مرحله دوم)، هشتم، نهم (مرحله اول)، دوم، ششم، پنجم و چهارم در رتبه های بعدی قرار دارند.

در زیر نگاهی به انتخابات 10دوره گذشته ریاست جمهوری خواهیم انداخت:

به گزارش ایسنا منطقه قم؛ دور اول انتخابات ریاست جمهوری ایران در تاریخ پنجم بهمن ماه سال 58 برگزار شد که در این دوره بیش از 67 درصد مردم ایران مشارکت داشتند و ابوالحسن بنی صدر با 75 درصد آرا نخستین رییس جمهور کشور شد که پس از رد صلاحیت وی توسط مجلس، در یک سال و شش ماه بعد، دومین انتخابات ریاست جمهوری برگزار گردید.

دور دوم در تاریخ دوم مردادماه سال 60 پس از استیضاح بنی صدر توسط مجلس شورای اسلامی به علت بی کفایتی، حدود 64 درصد مردم ایران مشارکت و محمد علی رجایی با کسب 90 درصد آرا دومین رییس جمهور ایران شد.

پس از شهادت رئیس جمهور در هشتم شهریور 60 بلافاصله مقدمات برگزاری انتخابات سومین دوره ریاست جمهوری فراهم شد و این انتخابات در تاریخ 60.7.10 برگزار گردید.

در دور سوم که در تاریخ دهم مهرماه سال 60 برگزار شد، 74درصد مردم کشور مشارکت و حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای با 95 درصد آرا به عنوان سومین رییس جمهور ایران برگزیده شدند.

دور چهارم با مشارکت 54درصدی مردم ایران در تاریخ 25مردادماه سال 64 برگزار شد که در این دوره نیز حضرت آیت الله سیدعلی خامنه ای با کسب85 درصد آرا به عنوان رییس دولت چهارم انتخاب شد.

در تاریخ ششم مردادماه سال68 پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با مشارکت 54 درصدی مردم ایران برگزار شد که در این دوره آیت الله هاشمی رفسنجانی با کسب 94 درصد آرا به عنوان چهارمین رییس جمهوری کشور انتخاب شد.

دور ششم انتخابات در تاریخ21 خردادماه سال 72 با مشارکت50 درصدی مردم کشور برگزار و آیت الله هاشمی رفسنجانی با کسب 63 درصد آرا به عنوان رییس دولت ششم برگزیده شد.

در تاریخ دوم خردادماه سال76 هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با مشارکت حدود 80 درصدی مردم ایران برگزار شد که در این دوره سید محمد خاتمی با کسب 69 درصد آرا به عنوان پنجمین رییس جمهوری کشور انتخاب شد.

دور هشتم انتخابات در تاریخ18 خردادماه سال 80 با مشارکت 67 درصدی مردم ایران برگزار و در این دوره سید محمد خاتمی برای بار دوم با کسب 77 درصد آرا به عنوان رییس دولت هشتم برگزیده شد.

دور نهم انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده شد که در دور اول که در تاریخ 27 خردادماه 84 برگزار شد62 درصد و در دوم که در تاریخ سوم تیرماه 84 برگزار شد 59 درصد مردم ایران شرکت و محمود احمدی نژاد با کسب 63درصد آرا به عنوان ششمین رییس جمهور ایران انتخاب شد.

دور دهم در تاریخ 22خردادماه سال 88 با مشارکت 85 درصدی مردم ایران برگزار و در این دوره محمود احمدی نژاد با کسب 63 درصد آرا به عنوان رییس دولت دهم برگزیده شد.

** پایگاه خبری حماسه سیاسی هیچ مسئولیتی در قبال محتوای این خبر ندارد و صرفا جهت آگاهی بیشتر مردم اخبار رسانه ها و سایت های مختلف را با ذکر منبع بازنشر می کند.

ارسال نظر

آخرین نظرات کاربران

گزارشات آماری
بازدید کل : 1958994 بازدید
بازدید امروز : 334 بازدید
بازدید دیروز : 493 بازدید