امروز سه شنبه 30 آبان 1396
تاریخ ارسال : دوشنبه 20 خرداد 1392 - ساعت : 23:09
1524 بازدید
عارف :با اجرای هدفمندی یارانه‌ها باید از اقشار آسیب‌پذیر حمایت شود
محمدرضا عارف با تاکید بر اینکه سینما و هنر می‌تواند پیام‌آور ایران در دنیا باشد، گفت: انجام فعالیت فرهنگی احتیاج به سعه صدر دارد به همین دلیل به باور بنده باید مسئولیت‌ها در حوزه فرهنگی و در چارچوب نظامات صنفی به اهل هنر واگذار شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در برنامه تلویزیونی پاسخ به کارشناسان که از شبکه چهار سیما پخش شد در پاسخ به پرسشی در خصوص اولویتش در حوزه فرهنگ و هنر گفت: مهمترین دغدغه بنده در حوزه فرهنگ تغییر نگرش است؛ چراکه در دولت‌های گذشته نگاه قیم‌مابانه‌ای به حوزه فرهنگ شده است، این در حالی است که نباید فرهنگ به صورت دولتی مدیریت شود باید فرهنگ و اهل این کار واگذار شود.

وی با تاکید بر این‌که باید به بخش فرهنگ اعتماد کرد، گفت: اهالی فرهنگ می‌توانند امور خود را در چارچوب نظام های صنفی اداره کنند.

وی با بیان این‌که مشکلاتی در حوزه فرهنگ وجود دارد گفت: بعضا قوانین ما در این حوزه شفاف و روشن نیست. مثلا در اکران یک فیلم اختلاف سلیقه نفوذ پیدا کرده و ممکن است آن فیلم از اکران عمومی محروم شود. بر این پایه است که اعتقاد بنده این است که فعالیت‌های فرهنگی احتیاج به سعه‌ صدر دارد .

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر از لحاظ تولید در حوزه سینما جزو 15 کشور دنیا هستیم، گفت: سینما و اهل هنر می‌توانندپیام‌آوران صلح ما به دنیا باشند. نمونه آن اعطای جایزه اسکار به آقای فرهادی بود که ایشان در این مراسم پیام صلح را به دنیا رساند.

عارف با بیان اینکه نویسندگان و هنرمندان می‌توانند به عنوان سفرای ما نقش‌آفرینی کنند، افزود: این کار منوط به افزایش انگیزه آنها است .

وی همچنین خاطرنشان کرد: واگذاری امور فرهنگی به بخش غیردولتی امری بسیار مثبت است البته در این بین وظیفه دولت بهبود زیرساخت‌ها است به طورری که در حال حاضر وضعیت سالن‌های نمایش فیلم درکشور بسیار بد است از طرف دیگر نرخ کتابخوانی پایین است که یکی ازدلایل آن قیمت گران کتاب است. باید به کتاب یارانه بدهیم تا به دنبال آن شاهد ارتقای سطح فرهنگ باشیم.

وی درادامه در پاسخ به سوال حوزه سیاست داخلی مبنی بر چگونگی اجرای اصول قانون اساسی در صورت تصدی کرسی ریاست‌جمهوری گفت: مهمترین میثاق مردم ومسئولان قانون اساسی است. افتخار ما این است که در ماه‌های اول پیروزی انقلاب قانون اساسی را با رای مردم به تصویب رساندیم. این قانون یکی از مترقی‌ترین قوانین دنیا است که جنبه اصلی آن بر پایه مردم‌سالاری است که در آن در همه حوزه‌ها جایگاه و نقش مردم به خوبی دیده شده است.

وی با بیان اینکه وظیفه اصلی رئیس‌جمهور به عنوان رئیس قوه مجریه اجرای قانون اساسی است، گفت: در گذشته برخی اصول همچون واگذاری امور به شوراها اجرایی نمی‌شد که در دولت اصلاحات قدم مثبتی برای راه‌اندازی شوراها صورت گرفت.

عارف وظیفه دیگر رئیس‌جمهور را اجرای برنامه توسعه برشمرد و گفت: با توجه به برنامه توسعه در شرایط کنونی اولویت بنده ارتقای وضعیت معیشتی مردم و کاهش گرانی‌ها است. در این رابطه طرح‌های بسیار خوبی برای مهارتورم و مقابله با گرانی دارم.

به گفته وی اشتغال دغدغه جوانان است که برنامه‌ای برای ایجاد یک میلیون فرصت شغل دارد.

عارف با بیان این‌که به توسعه فراگیر جامعه معتقداست گفت: اعتقادم بر این است که تنها نباید یک وجه از قانون اساسی اجرایی شود و باید به تمامی اصول آن توجه کرد. مثل فصل سوم قانون اساسی بر تحقق حقوق مردم تاکید دارد که هنوز با اجرای کامل آن فاصله داریم.

وی افزود: یکی دیگر از اصول قانون اساسی توجه به قومیت‌ها با هر زبانی است که بنده در این رابطه موضوع تشکیل معاونت اقوام را پیگیری می‌کنم به طور کلی تلاشم بر این است تا از تمامی اصول قانون اساسی برای تعالی کشور استفاده کنم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌اش برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی و همچنین توجه به بخش تولید و سلامت گفت: شعار تمامی دولت‌ها بعداز انقلاب هدفمند شدن یارانه‌ها بود. اما دغدغه افزایش تورم باعث شد که این قانون اجرایی نشود که سرانجام در دولت نهم و دهم اجرایی شد البته به دلیل اجرای نادرست این قانون آثار تورمی را درکشور به جای گذاشت.

عارف ادامه داد: بنا بود با اجرای قانون هدفمندی بیمه‌ای جامع برای مردم ایجاد شود که همه از امکاناتی برای سلامت برخوردار باشند از طرف دیگر اختصاص 30 درصد از منابع حاصل از اجرای هدفمندی به بخش تولید نیز در قانون هدفمندی آمده است که به این بند قانونی توجهی نشده است. این عدم اجرای درست قانون باعث تعطیلی برخی از صنایع و آسیب کشاورزان شده است.

به گفته وی دروهله اول باید هدفمندی در فاز اول کامل اجرایی شود و با ارزیابی از نحوه اجرا در جهت اجرای فاز دوم با هدف تقویت زیربناها، توجه به بخش بهداشت، تامین اجتماعی و تولید اجرایی شود.

عارف اضافه کرد: با اجرای هدفمندی یارانه‌ها باید اقشار آسیب‌پذیر از محل یارانه‌ها حمایت بیشتری شود. جهت‌گیری بنده در اجرای فاز دوم هدفمندی بر پایه کم کردن فشار به اقشار آسیب‌پذیر است.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در توضیح مدل مورد نظرش برای حمایت از بخش تولید گفت: درشرایطی که در سال 83 به خودکفایی گندم رسیده بودیم اکنون 6.5 میلیون تن گندم وارد کشور می‌شود. گندمی که قیمت تضمینی آن انتقاد کشاورزان را به دنبال داشته است. بنابراین افزایش انگیزه کارگران و ارتقای معیشت آنها در کنار افزایش سطح تولید مدل بنده برای حمایت از بخش تولید است.

به گزارش ایسنا، عارف در پاسخ به پرسشی در مورد اولویتش در حوزه سیاست خارجی گفت: مهمترین کار باید تعامل مثبت با دنیا از طریق تقویت دستگاه دیپلماسی باشد. باید از ظرفیت‌های کشورهای عضو اکو و کشورهای اسلامی و منطقه استفاده کرد. همچنین ما در گذشته با برخی از کشورهای اروپایی رابطه دیرینه و سنتی داشتیم که می‌توان از این ظرفیت به بهترین نحو بهره برد.

وی دیپلماسی علمی به معنای رفت و آمد دانشگاهیان و اساتید و استفاده از دیپلماسی ورزشی و رسانه‌ای را به عنوان یکی از راهکارهایش برشمرد.

عارف تاکید کرد که باید اختلافات سیاسی با کشورهای خارجی را از ارتباط با مردمشان جدا کنیم سپس از دیپلماسی عمومی برای کاهش تنازعات و اختلافات استفاده کرد.

وی همچنین در مورد برنامه‌اش برای مقابله مهاجرت از روستاها به شهرها گفت: برنامه‌ام توجه به بحث آمایش سرزمین است. بنده در کوتاه‌مدت به توسعه استان‌های مرزی توجه می‌کنم.همچنین تلاش دارم تا از بخش کشاورزی به بهترین نحو حمایت کنم.

عارف در پاسخ به پرسشی درباره مقابله با آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد گفت: ریشه بسیاری از این ناهنجاری‌ها درمسائل اقتصادی است که طبیعتا با بهبود اقتصاد بسیاری ازاین مشکلات حل می‌شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسشی در مورد چگونگی استفاده تمام نیروها با تفکرات مختلف در کابینه‌اش گفت: هیچ دولتی نمی‌تواند پاسخگوی تمامی نظرات باشد به همین دلیل بنده در کنار شورای مشاوران شورای منتقدان را شکل می‌دهم. بنده بر استفاده از الگوی اخلاق وعقلانیت در اداره کشور معتقدم.

عارف گفت: برای اولین‌بار در مبارزات انتخاباتی منشور اخلاق انتخاباتی در 10 ماده منتشر شد که بنده از اعضای ستادم درخواست کردم که به این منشور پایبند باشند و آنها قول دادم اگر این اصول را رعایت کرده و هزینه‌هایی را متحمل شوند از آنها طرفداری می‌کنم برای بنده اخلاق از هر چیزی مهم‌تر است.

به گزارش ایسنا، این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری همچنین مهمترین برنامه‌اش برای مقابله با تورم و گرانی را انضباط مالی و استقلال بانک مرکزی اعلام کرد و گفت: باید سرمایه‌گذاران خارجی را برای سرمایه‌گذاری در کشور ترغیب کرد که یکی از آنها ایرانیان خارج از کشور هستند.

وی همچنین باتاکید بر توجه به نقش آموزش و پرورش برای ارتقای حوزه علمی کشور گفت: اگر دانش‌آموزان ما از همان ابتدا محقق و جستجوگر آموزش ببینند، ما در آینده دانشمندانی را به کشور تحویل داده‌ایم این امر منوط به توجه به معیشت و افزایش منزلت معلمان است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری همچنین درباره برنامه‌اش برای برون‌رفت مساله‌ هسته‌یی ایران گفت: اولین مساله این است که ما از حق خود در استفاده از فناوری صلح‌آمیز هسته‌یی کوتاه نمی‌آییم، اما باید با تعامل جدی‌تر این مساله را حل کرد چون کشدار شدن آن به ضرر ما است. متاسفانه به دلیل برخوردها آمریکا و اروپا در مساله هسته‌یی ایران با یکدیگر متحد شدند که باید از اختلافات دیرینه آنها برای حل مساله هسته‌یی ایران استفاده کرد وبا کشورهای اروپایی رابطه بهتری برقرار کرد. تحریم‌ها برای ما مشکلاتی ایجاد کرده است باید سطح مذاکرات را در سطح وزرا ارتقا داد و دیپلمات‌های ما با شناخت قوانین بین‌المللی مذاکرات را انجام دهند.

وی همچنین با تاکید بر این‌که به اجرای اصل 44 توجه ویژه‌ای دارد در مورد برنامه‌اش برای ارتقا وضعیت بانوان گفت: قوانین ما مبتنی بر مردسالاری است که باید در آن بازنگری شود بنده تلاش دارم تا از توانمندی زنان در کابینه‌ام استفاده کنم از همین‌جا از مردم می‌خواهم که در انتخابات شوراها به خانم‌ها رای بدهند.

** پایگاه خبری حماسه سیاسی هیچ مسئولیتی در قبال محتوای این خبر ندارد و صرفا جهت آگاهی بیشتر مردم اخبار رسانه ها و سایت های مختلف را با ذکر منبع بازنشر می کند.

ارسال نظر

آخرین نظرات کاربران

گزارشات آماری
بازدید کل : 1956457 بازدید
بازدید امروز : 198 بازدید
بازدید دیروز : 559 بازدید