امروز جمعه 3 آذر 1396
تاریخ ارسال : چهارشنبه 22 خرداد 1392 - ساعت : 17:35
2391 بازدید
زیباکلام با اشاره به فضای انتخاباتی وضعیت کاندیداها را تحلیل کرد
صادق زیباکلام گفت: این یک تکلیف سیاسی، اجتماعی، دینی، خدایی و مدنی است که ما 24 خرداد پای صندوق رای برویم و به نامزد اصلاح‌طلب رای بدهیم به نظر من به هیچ عنوانی تحریم کردن و رای ندادن را نمی‌توان توجیه کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه خوزستان، صادق زیباکلام در نشستی خبری با اصحاب رسانه که در ستاد مرکزی حسن روحانی در اهواز برگزار شد، درباره رویکرد این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی اظهار کرد: یک نکته بسیار مهم و بنیادی این است که سیاست دنبال‌شده توسط دکتر روحانی در مذاکرات هسته‌یی در کل در اصطلاح سیاسی، سیاست‌ کج‌دار و مریز شناخته می‌شد. به معنای دیگر اصلاح‌طلبان به همراه آقای هاشمی رفسنجانی، روحانی و دیگر افرادی که در آن مقطع تا سال 84 مسوول برنامه‌ هسته‌یی ایران بودند بر این اعتقاد بودند که ما برنامه هسته‌یی را به پیش می‌بریم، اما نه به گونه‌ای که تمام دنیا در تقابل با کشور قرار بگیرد.

وی با بیان این‌که «در واقع سیاست کشور درباره برنامه هسته‌یی گاهی به جلو و گاهی به عقب بود که آسیب فراوانی از ناحیه مساله هسته‌یی متوجه ملت نشود» ابراز عقیده کرد: اما اصولگرایان که از سال 84 قدرت را در دست گرفتند این سیاست‌ را به کل، به جزء، به اصل و به فرع آن کنار گذاشتند و حتی آن‌قدر پیش رفتند که این سیاست را خیانت نامیدند. آن‌ها گفتند که برنامه هسته‌یی را با هر برنامه‌ای که بتوانیم به پیش خواهیم برد و حاصل آن ارجاع پرونده هسته‌یی از شورای حکام در وین به شورای امنیت در نیویورک و صدور قطع‌نامه‌های متعدد علیه ایران بود؛ در حالی در آن مقطع قطع‌نامه‌ها «کاغذ پاره» نامیده شد و جمله معروف «آن‌قدر علیه ما قطعنامه بدهید تا قطعنامه‌دانتان پر شود» که حاصل آن بعد از هشت سال مصیبت‌های بسیاری را از ناحیه تحریم‌ها بر کشور وارد آورد، به گونه‌ای که حتی داد احمدی‌نژاد را هم درآورد و وی وضع اقتصادی موجود را ناشی از تحریم‌ها می‌داند.

وی با بیان این‌که «شاید برخی بگویند سیاست ما درخصوص مساله هسته‌یی همه سیاست خارجی نیست» خاطرنشان کرد: معتقدم زیربنای سیاست خارجی کشور در شرایط فعلی را تعامل با 1+5 می‌سازد و حتی کویتی‌ها و اماراتی‌ها به هر دلیل این بهانه را عنوان می‌کنند که بوشهر از نظر بعد مسافت به آن‌ها بسیار بیشتر از تهران نزدیک است و اگر مشکلی برای این نیروگاه که تکنولوژی آن مربوط به 30، 40 سال قبل است، رخ دهد ما بسیار آسیب‌پذیر‌تر از تهران هستیم؛ بنابراین چاره‌ای نیست جز آن‌که برای شکستن بن‌بست 1+5 به گونه‌ای گشایشی فراهم کنیم.

این فعال سیاسی همچنین درباره رویکرد اقتصادی روحانی با بیان این‌که «اقتصاد در ایران دولتی و ناکارآمد است» ادامه داد: نمی‌دانم شما کارخانه‌ای را سراغ دارید که از یارانه یا نفت ارزان قیمت استفاده نکند، اما توانسته باشد محصولاتش را به ترکیه، اروپا و مناطق دیگر دنیا صادر کند؟ اقتصاد‌دانان کشور معتقدند هزینه تولید در ایران علی‌رغم دستمزد پایین کارگر و قیمت پایین انرژی بسیار بالاتر از ترکیه یا کشورهای دیگر است.

وی با بیان این‌که «اقتصاد ناکارآمد دولتی از زمان دولت هاشمی به دلایلی ادامه یافت و اکنون شاهد انواع و اقسام مفاسد این اقتصاد هستیم و ریشه کن نشده است» گفت: معتقدم به جز تغییر کلی ساختار اقتصاد ایران و جایگزین کردن اقتصاد آزاد به جای دولتی چاره دیگری نیست.

وی اشاره به بحث‌های مختلف پیرامون الگوی اسلامی ایرانی توسعه و الگوی بومی‌سازی توسعه در 34 سال پس از انقلاب خاطرنشان کرد: هنوز هم در بسیاری از دانشگاه‌ها عده‌ای درباره الگوی اسلامی و ایرانی توسعه صحبت می‌کنند، اما به نظرم تجربه دو قرن از انقلاب صنعتی نشان می‌دهد به جز الگوی اقتصاد آزاد الگوی دیگری پاسخگو نبوده است؛ بنابراین اگر آقای روحانی بخواهد در خصوص سیاست خارجی گام مثبتی به جلو بردارد، این گام در گرو حل بن‌بست مذاکرات 1+5 است. در زمینه اقتصاد هم بازی‌کردن با لغات و کلامات زیبا چاره‌ساز نیست و باید بررسی کنیم که دیگران در حوزه اقتصاد چگونه عمل کرده‌اند.

این فعال سیاسی با بیان این‌که «ترکیه از مرز صادرات 150 میلیارد دلاری در سال گذشته با وجود نداشتن نفت و گاز عبور کرده است» یادآور شد: 30 سال پیش حجم صادرات ترکیه 20 میلیارد دلار بود. ترک‌ها چگونه عمل کردند که اکنون به این مرز از صادرات رسیده‌اند. معتقدم همان کار را باید انجام دهیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره انصراف عارف به نفع روحانی گفت: درباره این‌که آقای عارف پس از کنار کشیدن چه مطلبی را عنوان کرد، زیاد نمی‌توان به آ‌ن‌چه اصولگرایان و خبرگزاری‌های وابسته به آن‌ها عنوان می‌کنند، استناد کرد. آن‌چه مسلم است بزرگترین زلزله به اصولگرایان وارد شد، زیرا آن‌ها نسبت به شکل‌گیری نگرفتن این ائتلاف بسیار امیدوار بودند. حتی این شایعه که گفته می‌شود قرار بوده آقای روحانی را رد صلاحیت کنند از سوی اصول‌گرایان دامن زده شد؛ بنابراین نباید زیاد به این شایعات بها داد. البته آقای عارف مطلبی را از اساس درست عنوان کرد و این‌که می‌گوید آقای روحانی اصلاح‌طلب نبوده و نیست، درست است، اما تبعات تحولاتی که در این چند سال اخیر از سوی اصولگرایان ایجاد شد باعث شد که همه ما بر روحانی اتفاق نظر کنیم، با وجود آن‌که اصلاح‌طلب هم نیست.

یکی از حاضران پرسید: شما گفتید آقای هاشمی نتوانست اقتصاد ناکارآمد دولتی را تغییر دهد، پس چه تضمینی وجود دارد که آقای روحانی بتواند این کار را انجام دهد؟

زیباکلام نیز تصریح کرد: واقعیت این است که هیچ‌گونه تضمینی وجود ندارد، زیرا همان نیروهایی که در دوران سازندگی با مقاومت و مخالفت مانع از خروج اقتصاد ایران از آن ساختار شدند، اگر از سال 84 به بعد قدرت بیشتری پیدا نکرده باشند به طول یقین ضعیف‌تر هم نشده‌اند؛ بنابراین همچنان مقاومت خواهند کرد. البته این‌که عرصه جریانات و نیروهای سیاسی خواهان تحول چقدر بتواند موثر باشد و در اقتصاد ایران رفرم اقتصادی ایجاد کنند هنوز مشخص نیست که دلیل آن بسته بودن فضای سیاسی در ایران است.

وی در پاسخ به سوالی درباره حواشی انتخابات سال 88 با تاکید بر این‌که «به نظرم باید بر تمام این تردیدها و ناباوری‌ها فائق آمد» تصریح کرد: باید همه محکم و استوار پای صندوق‌های رای بروند و این‌که سال 88 چه وقایعی رخ داده یا نداده است دلیل نمی‌شود که تا آخر دنیا بگویید ما تردید داریم؛ اگر رای ندهیم به طور غیرمستقیم برای رییس‌جمهور شدن دیگری کمک کرده‌ایم.

وی درباره حامیان جلیلی نیز اظهار کرد: در واقع از نظر جامعه شناسی بدنه اجتماعی و جامعه آماری کسانی که به طیف آقای جلیلی رای می‌دهند، ثابت است و رای این افراد هم جنبه عقیدتی دارد. به عبارت دیگر این بدنه اجتماعی کاری ندارد که در طول چهار یا هشت سال گذشته چه اتفاقاتی افتاده است و یا در دوم خرداد چه چیزی رخ داد؛ بلکه رای به آقای جلیلی یا ولایتی را نوعی تکلیف می‌دانند و اگر روز جمعه از آسمان سنگ هم ببارد باز هم می‌روند و رای می‌دهند.

این فعال سیاسی با اشاره به حدس و گمان‌های برخی درباره خرداد 88 در عین حال تصریح کرد: با توجه به این امر نباید هیچ عذر و بهانه‌ای داشته باشیم و باید محکم و استوار پای صندوق‌های رای برویم.

وی درباره انصراف حدادعادل و تاثیر آن در آرایش سایر نامزدها در انتخابات و احتمال دوقطبی شدن انتخابات خاطرنشان کرد: انصراف آقای حدادعادل تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کند؛ زیرا معتقدم رای اصول‌گرایان از بابت بدنه اجتماعی که رای دادن را نوعی تکلیف عقیدتی می‌دانند، بیشتر به سمت آقای جلیلی و ولایتی خواهد رفت؛ بنابراین کنار کشیدن آقای حدادعادل تغییر چندانی ایجاد نکرده است، زیرا وی رای‌آور چندان جدی و مهمی نبود.

وی همچنین درباره کناره‌گیری عارف توضیح داد: انصراف آقای عارف به این معنا نیست که تمام آراء ایشان به سبد رای آقای روحانی اضافه می‌شود، اما با توجه به این که بسیاری از دانشجویان و تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی به ایشان رای می‌دادند با انصراف آقای عارف 20 یا 50 درصد آن ها هم رای قابل توجهی خواهد بود.

این فعال سیاسی با تصریح بر این‌که «انتخابات در دور اول دو قطبی به معنای دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب نخواهد بود» پیش‌بینی کرد: انتخابات امسال به یک چند ضلعی تبدیل شده است که چهار راس اصلی آن اصلاح‌طلبان، آقای رضایی، آقای قالیباف و آقای ولایتی هستند؛ اما در دور دوم قطعا دو قطبی خواهد شد و به احتمال زیاد رقابت بین آقای روحانی و آقای قالیباف خواهد بود.

وی همچنین درباره فضای انتخابات امسال ابراز عقیده کرد: فضای انتخابات بی‌جان آغاز شد، البته در مناظره آخر تا حدودی شور و تحرک ایجاد شد. اما نکته‌ای که باید یادآور شوم این است که پس از ثبت نام آقای هاشمی یه موج آغاز شد، اما آن‌ها متوجه شدند و نگذاشتند آن موج به حرکت درآید و با رد صلاحیت ایشان آن موج هم منتفی شد. فضای انتخاباتی امسال از نظر شور و تحرک و جلب توجه مردم در مقایسه با انتخابات 88 و حتی 84 به ضرر اصلاح‌طلبان است؛چراکه معتقدم رای اصولگرایان ثابت است و تحت هر شرایطی رای خواهند داد.

وی هم‌چنین زیباکلام درباره سبد آرای کاندیداها تصریح کرد: فکر می‌کنم به احتمال زیاد آقای قالیباف و روحانی به دور دوم می‌روند. اما اینکه در دور دوم آن بدنه اجتماعی طرفدار اصولگرایان چند درصد آرای خود را به آقای قالیباف بدهند، باید منتظر حوادث آینده باشیم.

خبرنگاری پرسید: مناظرات را چگونه تعبیر می‌کنید و آیا معتقدید که یک تفکر خاص مملکت را اداره می‌کند؟

زیباکلام پاسخ داد: این همان توهم توطئه است. معتقدم تمام آن‌چه در مناظرات دیدیم همانی بود که هست. به عبارت دیگر به نظر من حقیقت آن چیزی است که هست و من به جز واقعیت و تنها واقعیت در مناظره سوم چیز دیگری را ندیدم. یعنی آن‌جا که بحث دوطرفه‌ای بین آقای روحانی و آقای قالیباف ایجاد شد که آقای قالیباف به گونه‌ای وانمود کند که این‌ها دوم خردادی و اصلاح طلب هستند و من به عنوان فرمانده نیروی انتظامی نمی‌خواستم به دانشجوها تعرض شود، اما این حسن روحانی، خاتمی و موسوی لاری بود که می‌خواستند دانشجوها را سرکوب کنیم؛ فکر می‌کنم تمام این مجادله‌ها واقعی بود. البته معتقدم آقای روحانی تا زمانی که آقای قالیباف طوری صحبت کرد که گویی ما عقب‌افتاده هستیم و خاتمی، موسوی لاری و همه می‌خواستند دانشجویان را سرکوب کنند و تنها قالیباف فرمانده نیروی انتظامی، مهاتما گاندی و نلسون‌ماندلای ایران بود و نمی‌خواست دانشجوها سرکوب شوند، قصد افشای دست قالیباف را نداشت. همچنین آن قسمتی که دکتر ولایتی به آقای جلیلی گفت که آنچنان کاری برای مذاکرات انجام نداده‌ایم، معتقدم کاملا واقعی بود و به نظرم تمام تبلیغات اصول‌گرایان مبنی بر این که جلیلی توانسته 1+5 را شکست دهد، تنها ظرف یک تا دو دقیقه توسط دکتر ولایتی خنثی شد.

وی افزود: البته اگر این موضوع را آقای روحانی مطرح می‌کرد، ارزشی نداشت و به منزله یک رقابت سیاسی جلوه می‌کرد، اما این مطلب از سوی آقای ولایتی عنوان شد و آیا می‌توانیم بگوییم که ایشان یک لیبرال یا سازشکار دوم خردادی منافق یا اصلاح‌طلب است؟ خیر آقای ولایتی گفت آقای جلیلی هیچ کاری انجام نداده است و آن‌جا کلاس درس نیست که بیانیه قرائت کنند. البته آقای جلیلی این بیانیه‌های سیاسی را برای خانم اشتون نمی‌خواند، بلکه برای ما می‌خواند تا بگوییم که استکبار را به پذیرش مواضع ما وادار کرد. فکر می‌کنم تمام آن‌چه در مناظره اتفاق افتاد واقعی بود و به همین دلیل علی‌رغم تمایل هشت کاندیدا برای ادامه مناظره، خیلی سریع گفتند که دیگر مناظره‌ای برگزار نخواهد شد. البته یک دانش‌آموز کلاس اولی هم به شما خواهد گفت که رادیو و تلویزیون با آقای جلیلی است و این مسلم است.

زیباکلام همچنین درباره احتمال تغییر آرایش اصولگرایان توضیح داد: فکر می‌کنم اصولگرایان کم و بیش به همین صورت باقی می‌مانند؛ زیرا اصولگرایان یک حزب سیاسی مشخص نیستند و از لایه‌ها و جریانات مختلف تشکیل شده‌اند. لایه‌ها و جریانات رادیکال تندرو مانند انصار حزب‌الله و بسیجی‌ها از آقای جلیلی حمایت خواهند کرد و روحانیت مبارز، حزب مؤتلفه، بازار و جریانات معتدل و میانه رو هم از آقای ولایتی حمایت می‌کنند و این احتمال که این دو جریان عمده، یکی به نفع دیگری کنار برود، بعید است. آقای قالیباف هم که گفته است در وادی اصولگرایی حرکت می‌کند؛ همچنین محسن رضایی هم معتقد است که هم اصولگرایان و اصلاح‌طلبان عملکرد خوبی نداشته‌اند و به هیچ کدام از جریان‌های اصلاح‌طلب و اصول‌گرا وابسته نیست و بعید است که کسی به نفع دیگری کنار برود.

وی با بیان این‌که «اگر آن سه نفر هم اعلامیه یا بیانیه مشترک بدهند، تغییر چندانی در وضعیت حاصل نمی‌شود» تصریح کرد: تاکنون آقای خاتمی اعلام کرده که به آقای روحانی رای می‌دهد؛ آقای هاشمی هم که به ایشان نزدیک است و آقای حسن خمینی هم همین‌طور است.

این فعال سیاسی در پاسخ به سوال دیگری درباره حواشی انتخابات سال 88 با بیان این‌که «مسلما روزی به این مساله پرداخته خواهد شد» ابراز عقیده کرد: اما مسلم است در این چهار سال تنها یک روایت از 22 خردادماه نقل شد و آن روایت جریان پیروز بود که شما قانون شکن هستید و از قانون تمکین نکردید. اشکالی وجود دارد که در این چهار سال حتی یکبار به طرف دیگر قضیه تریبون داده نشد که دلایل خود را عنوان کند. علاوه بر این‌که انتخابات از حالت دو قطبی خارج شده است، در این دوره آقای رضایی و آقای قالیباف هم هستند و به عبارت دیگر پای صندوق‌های رای مانند دوره قبل تنها در دست یک جریان نخواهد بود؛ بنابراین به نتایج این دوره بسیار بیشتر می‌توان استناد کرد.

وی درباره مساله هسته‌یی و تحریم‌ها نیز به مناظره خود با کوچک‌زاده در سایت افسران اشاره و تصریح کرد: در این مناظره دو بحث مهم شکل گرفت. یکی آن‌که وقتی می‌گویند اسرائیل باید نابود شود این مجوز را چه کسی به شما داده است؟ آیا این موضوع را اسلام می‌گوید؟ نصف + یک مردم ایران به شما گفته است؟ اتحادیه عرب به شما وکالت داده و یا نصف + یک فلسطینی‌ها از شما خواستار شده‌اند؟ در واقع این‌که در جمهوری اسلامی شما می‌گویید باید اسرائیل را نابود کنیم چه مبنای فلسفی دارد؟ در این مناظره گفتم اگر رفراندوم برگزار شود آیا از 50 میلیون و 400 هزار واجد شرایط رای در کشور، 25 میلیون + یک نفر می‌گویند می‌خواهیم نظام، اسراییل را نابود کند؟ همچنین در مورد مرگ بر آمریکا و مبارزه با غرب و مساله هسته‌یی آیا نصف+1 مردم ایران می‌خواهند فعالیت‌های هسته‌یی تحت هر شرایطی ادامه یابد؟ فکر می‌کنم این‌ها بحث‌های مهمی است.

زیباکلام با بیان این‌که «در مورد مساله هسته‌یی هیچ مطلبی را که مغایر با سیاست‌های کلی نظام باشد نمی‌توان نوشت» خاطرنشان کرد: بحث و گفت‌وگو طبیعی و آزاد را نخبگان باید داشته باشند، اما انجام نمی‌شود و حاصل آن این است که 4 یا 10 سال بعد در مناظره‌ای در مورد انتخابات آقای ولایتی، مشاور عالی مقام معظم رهبری مسائلی را مطرح می‌کند. به نظر می‌رسد به نقطه‌ای رسیده‌ایم که یک مقدار راحت‌تر راجع به بعضی مسایل بحث می‌شود. شما بارها و بارها در اخبار تلویزیون تظاهرات مردم آمریکا علیه دولت در مخالفت به لشکرکشی به عراق و افغانستان را در مقابل کاخ سفید مشاهد کرده‌اید، اما من سوال می کنم آیا من می‌توانم با سیاست جمهوری اسلامی ایران در خصوص سوریه یا برنامه هسته‌یی مخالفت کنم؟ به نظرم مشکل این نیست که آقای روحانی چکار می‌تواند انجام دهد. بلکه باید سعی کنیم به گونه‌ای درباره این حصارهایی که کشیده شده و نمی‌گذارند راجع به بعضی مسایل بحث کنیم گفت‌وگو شود. سوال من این است که در مقابل هزینه‌ای که برای مساله هسته‌یی می‌کنیم چه دستاوردی حاصل شده است. زمانی آقای احمدی نژاد در سال 84 گفت که 250 رشته به برنامه هسته‌یی متصل می‌شود؛ یعنی اگر برنامه هسته‌یی را ادامه دهیم می‌توان 250 رشته ایجاد کرد که هرکدام اشتغال زیادی در بر خواهند داشت؛ بنده یادداشتی به احمدی‌نژاد نوشتم و خواستم تنها 25 مورد و یا حتی 5 مورد از این رشته‌ها را عنوان کند. کدام رشته عمده صنعتی و کشاورزی به مساله هسته‌یی متصل شده است که ایجاد اشتغال کرده و مابه‌ازای اقتصادی دارد؟ چه اصراری است که چنین هزینه هنگفتی برای مساله هسته‌یی پرداخت شود؟ به نظرم این‌ها خلاف امنیت ملی نیست، امنیت ملی را زیر سوال نمی‌برد و اگر روحانی یا قالیباف سر کار آمدند این مساله باید جز مطالبات روزنامه‌نگاران باشد که چرا هر مساله‌ای در کشور امنیتی شده است؟

به گزارش ایسنا وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که «نظام تاج سر من است اما من با سیاست‌هایی که دولت در این هشت ساله داشته مخالفم» اظهار کرد: من با سیاست خارجی اعمال شده مخالفم، با برنامه‌های اقتصادی مخالفم، با سیاست‌های اجتماعی مخالفم و خواهان تغییر این سیاست‌ها هستم.

وی ادامه داد: در جامعه ما قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری، یعنی حدود یک تا دو ماه پیش، مسائل مهمی که از سوی دولت و مسوولان مطرح بود، این بود که ما به دنبال تحقق الگوی زندگی اسلامی ایرانی هستیم. مساله مطرح مهم دیگر این بود که ممکن است ما مشکلات اقتصادی داشته باشیم، ولی علت آن این است که ما به دنبال الگوی توسعه اقتصادی اسلامی ایرانی نرفته‌ایم و اشکال این است که مسوولان به دنبال الگوهایی بوده‌اند که این الگوها با روحیات و فرهنگ ایرانی سازگاری نداشته است. مساله دیگر این بود که موضوع هسته‌یی ما با قدرت و صلابت باید ادامه یابد و سیاست ما در مذاکرات با 5+1 که آقای جلیلی انجام داده، درست بوده و ما پیروزی‌های زیادی به‌دست آورده‌ایم و همچنین مساله بیداری اسلامی. اما به هر حال انتخابات ریاست جمهوری فرا رسید. اولین شاهکار انتخابات ریاست جمهوری تاکنون این بوده که اساسا نشان داد موضوعات و گفتمان جامعه ما چیزهایی که تاکنون مطرح بوده، نیست. نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سه مرتبه به صورت زنده با هم مناظره کردند؛ سوال است که آیا در هر سه مناظره که صورت گرفت و هر هشت نامزد حضور داشتند و هر کدام چند ساعت طول کشید چند بار موضوع و بحث مهم مناظره، پیاده‌سازی الگوی اسلامی ایرانی و یا تداوم مساله حمایت از بیداری اسلامی و یا سیاست آمریکاستیزی بود؟ پس راجع به چه مسایلی صحبت شد؟ راجع به مسایل اصلی و واقعی و حقیقی جامعه. مسایل اصلی و واقعی جامعه چه بود که این هشت نامزد در این سه مناظره راجع به آن صحبت کردند؟ گرانی، تورم، فساد، تغییر مدیریت جامعه، حاکمیت قانون و دانشجویان ستاره‌دار مسایل مطرح شده در مناظرات و موضوعات اصلی و واقعی جامعه بودند.

وی با انتقاد از شیوه عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها ابراز عقیده کرد: طبق قانون، شورای نگهبان موظف است که پاسخ بدهد که فردی که رد صلاحیت شده، به چه علت بوده است. اما روال قانونی این شورا این است که هیچ‌گاه نمی‌گوید که چرا یک فرد را رد صلاحیت کرده است و همواره گفته علت آن حفظ آبروی فرد است، اما بارها و بارها بسیاری از افرادی که رد صلاحیت شده‌اند فریاد زده‌اند که «شورای نگهبان آبروی ما را ببر، اما بگو علت رد صلاحیت چیست» اما خبری نشده است.

زیباکلام گفت: هرچه‌قدر هم که بخواهیم منصفانه، صادقانه و معصومانه نگاه کنیم، نمی‌توانیم برخی واقعیت‌ها را در نظر نگیریم. معتقدم رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی تبعات بلندمدتی دارد که در آینده بیشتر می‌شود. این مساله تایید صلاحیت باید مورد بازنگری قرار گیرد چون اساسا مغایر با روح و فلسفه دموکراسی و مردم سالاری است.

وی گفت: شاید برخی باشند که به هر دلیلی نمی‌خواهند رای بدهند؛ اکثر کسانی که می‌خواهند رای ندهند در حقیقت مثل من و شما هستند. می‌خواهم این را بگویم که خواهران و برادران هر کسی از ما که رای ندهیم، در حقیقت یک رای به نامزد اصولگرایان داده‌ایم. دکتر عارف همت کرد و کنار رفت تا رای اصلاح‌طلبان شکسته نشود و این مساله مهمی است؛ زیرا اگر ما با دو نامزد وارد انتخابات می‌شدیم جدای از این‌که رای اصلاح‌طلبان شکسته می‌شد، بدترین وضعیت از نظر پرستیژ سیاسی جریان اطلاح‌طلب بود و این مساله به هیچ وجه قابل قبول نبود که یک جریان مثل اصلاح‌طلبی آن‌قدر از نظر هدایت دچار مشکل باشد که نتوانند در جریان انتخابات روی یک نامزد اجماع کنند، اما خوشبختانه این مساله حل شد.

وی ادامه داد: اگر شما دغدغه یک سری دوستان و یاران را دارید، پاسخ آن رفتن پای صندوق‌های رای است. اگر گفته شده خاتمی جزو سران فتنه است و اگر به انتخابات بیاید رد صلاحیت می‌شود، پاسخ آن در 24 خرداد است. اگر می‌خواهید به رد صلاحیت آقای هاشمی اعتراض کنید، 24 خرداد برای تشکر از دکتر عارف که گام بلندی برای ‌آبروی و حیثیت و پیروزی اصلاح‌طلبان برداشت، در انتخابات 24 خرداد شرکت کنید.

** پایگاه خبری حماسه سیاسی هیچ مسئولیتی در قبال محتوای این خبر ندارد و صرفا جهت آگاهی بیشتر مردم اخبار رسانه ها و سایت های مختلف را با ذکر منبع بازنشر می کند.

ارسال نظر

آخرین نظرات کاربران

گزارشات آماری
بازدید کل : 1958913 بازدید
بازدید امروز : 253 بازدید
بازدید دیروز : 493 بازدید