امروز جمعه 3 آذر 1396
تاریخ ارسال : چهارشنبه 22 خرداد 1392 - ساعت : 21:49
1534 بازدید
علی‌اکبر ولایتی:دیپلماسی مانند یخ روی آب است
علی‌اکبر ولایتی اظهارداشت: دیپلماسی مانند یخ روی آب است و یک پنجم آن روی آب و چهار پنجم آن زیر آب است و پیچیدگی‌های فراوانی دارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این نامزد انتخابات ریاست جمهوری که در برنامه تلویزیون پاسخ به کارشناسان شبکه چهار سیما سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: شعار دولت من ثبات در تصمیم‌گیری و اخلاق‌محوری است و پنج نکته حیاتی و مهم متدین بودن، تجربه داشتن، متخصص بودن، معتدل بودن و مشورت‌پذیر بودن، شاخصه‌های اصلی کابینه و مسوولان دولت احتمالی من خواهد بود.

وی افزود: من معتقدم کسی که می‌خواهد در دولت نظام اسلامی مسوولیتی را برعهده بگیرد باید یک فرد متدین و دین‌مدار باشد و در کنار آن باتجربه و کاردان باشد، چراکه اعتقاد دارم دوران آزمون و خطا گذشته است. همچنین یک مسوول باید متخصص باشد و شایسته مسوولیت و در کنار آن معتدل و معتقد به نظام و مشورت‌پذیر از مردم و کارشناسان.

ولایتی تصریح کرد: من در طول 16 سال وزارت خارجه همیشه از همه جناح‌ها و گروه‌ها در چارچوب نظام و قانون اساسی استفاده کرده‌ام، حتی اگر برخی اشخاص دیدگاهی مخالف دیدگاه سیاسی من داشتند با شرط آنکه در چارچوب نظام و انقلاب باشند، با آنها همکاری می‌کردم و همکاری بسیار نزدیکی را نیز رقم می‌زدم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با تحکیم ارتباطات خارجی و دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران گفت: در روابط بین‌الملل بزرگترین اشتباه این است که به صورت اتحادیه‌ای بخواهیم روابط‌مان را تنظیم کنیم، بلکه باید به صورت دوجانبه و موثر این روابط شکل گیرد و اگر بخواهیم صرفا با اتحادیه اروپا و نه کشورهای موثر در آن ارتباط داشته باشیم، موفق نخواهیم بود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: سیاست مدبرانه و در چارچوب نظام باید به صورت دوجانبه با کشورهای موثر در اتحادیه اروپا نظیر آلمان، انگلیس و فرانسه شکل بگیرد و نباید در دیپلماسی خود را با کشورهای کم اثر و ضعیف پی بیگیریم، بلکه باید با اقتدار پنجه در پنجه کشورهای معتبر دنیا و روبه‌روی آنها بشینیم و مذاکره کنیم.

وزیر امور خارجه دوران دفاع مقدس در ارتباط با نقاط قوت خود در زمان تصدی مسوولیت وزارت خارجه و در پاسخ به سوال کارشناس برنامه در رابطه با مهم‌ترین فعالیت‌هایش شما در زمان تصدی این مسوولیت بیان داشت: زمانی که در اجلاس عدم تعهد کوبا مقرر شد که عراق به عنوان میزبان دوره هفتم و رییس دوره‌ای این اجلاس انتخاب شود، ما بر آن شدیم که این تصمیم را متوقف کنیم و برای این کار نامه‌های متعددی به سران کشورهای جنبش عدم تعهد زدیم و با این استدلال که عراق یک کشور متجاوز است و در عین حال امنیت برگزاری اجلاس را ندارد، شایستگی میزبانی را نخواهد داشت، به دنبال گرفتن میزبانی از عراق بودیم.

وی خاطرنشان کرد: در این میان در نامه‌ای از رییس جمهور وقت خواستم که در یک حرکت نظامی، ناامن بودن بغداد را به جهان القا کند که این اتفاق با فداکاری شهید دوران و از حمله به ساختمان این اجلاس که توسط کشور یوگسلاوی سابق که در جریان بود، رخ داد و در نهایت با پیگیری‌های متعدد قرار شد اجلاس هفتم در هند برگزار شود.

ولایتی ادامه داد: در اجلاس هفتم نیز در مجمع عمومی با توجه به قولی که به بغداد و دولت صدام داده شده بود مقرر شد اجلاس هشتم در عراق برگزار شود که بنده در آنجا پیغامی را از طریق سفیر ایرانی‌الاصل هند در ایران به خانم گاندی دادم که اگر این اتفاق بیفتد یعنی مشروعیت عراق به عنوان یک کشور متجاوز ما از عضویت در اجلاس خارج خواهیم شد و در نهایت تصویب میزبان بعدی در جلسه عمومی منوط به برگزاری اجلاس کارشناسان در پایتخت آنگولا شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین در ارتباط با دیپلماسی ایران در زمان جنگ و تعاملش با سازمان ملل متحد گفت: سازمان ملل متحد 15 روز پس از حمله عراق به ایران اولین قطعنامه خود را صادر کرد که در آن آتش‌بس و مذاکره به عنوان ارکان اصلی آمده بود اما ما به دلیل آنکه آتش‌بس به دلیل تثبیت عراق در خاک کشورمان بود، آن را نپذیرفتیم و بعد از آن نیز قطعنامه‌های متعددی صادر شد و منتهی شد به قطعنامه 598 که عراق در آنجا متجاوز شناخته شد و حکومت صدام موظف به عقب‌نشینی به مرزهای بین‌المللی شد و مجبور به پذیرش همه بندهای این قطعنامه گردید و حاصل آن این بود که خون شهیدان ما پایمال نشد و جمهوری اسلامی ایران به طور نسبی به حقوق خود دست یافت.

وی تصریح کرد: ما معتقد به این هستیم که باید در دیپلماسی خارجی از همه ظرفیت‌ها و توان کشور استفاده شود تا بتوانیم موفق و تاثیرگذار عمل کنیم.

ولایتی در بخش دیگری از این گفت‌وگوی تلویزیونی در ارتباط با برنامه‌های فرهنگی خود و در پاسخ به سوال کارشناس فرهنگی برنامه در ارتباط با مفهوم آزادی بیان از نظر شما، گفت: آزادی بیان به این معناست که افراد می‌توانند نظرات و صحبت‌های خود را که به سود جامعه و یا حتی غیر از این بیان کنند، اما در چارچوب قانون و در هیچ جای دنیا نیز آزادی بیان بدون چارچوب قانون وجود ندارد.

وی در ارتباط با نحوه اداره مطبوعات در دولت احتمالی خود گفت: دولت ما معتقد است که باید مطبوعات دارای یک نظام صنفی مستقل باشند و بسیاری از قوانین در چارچوب آن تنظیم شود و ان‌شاءالله در دولت آینده خود لایحه‌ای را برای تشکیل نظام صنفی مطبوعات به مجلس تقدیم خواهم کرد تا تصدی‌گری دولت در اداره مطبوعات کاسته و تصمیم‌گیری‌های کلیدی در این مجمع صنفی اتخاذ شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری همچنین با بیان این‌که شبکه سلامت باید تکمیل شود، اظهار کرد: ما با اجرای شبکه بهداشتی در کشور، شاهد از بین رفتن بیماری‌هایی نظیر کزاز و دیفتیری بودیم و امروز نیز باید نظام درمان را در کنار نظام بهداشت اجرا کنیم و این کار جز با تکمیل چرخه بیمه محقق نخواهد شد.

وی افزود: در حوزه درمان باید بتوانیم بخش عمده‌ای از هزینه‌های مردم در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج توسط دولت پرداخت کنیم، چراکه بسیاری از گرفتاری‌های مردم در حوزه درمان مربوط به همین مشکلات است که هزینه زیادی را به مردم وارد می‌کند و البته نباید از اصلاح تعرفه‌ها نیز غافل شویم، چراکه این تعرفه‌ها به صورت ناعادلانه به ضرر بیمارستان‌های دولتی و در نهایت به ضرر مردم وضع شده است.

ولایتی در بخش پایانی گفت‌وگوی تلویزیونی خود و در رابطه با مسائل اقتصادی و در پاسخ به سوال کارشناس برنامه در مورد طرح 100 روزه‌اش برای حل مشکلات کشور گفت: ما در کشور مشکلات متعددی را در حوزه اقتصاد شاهد هستیم که بخشی از آنها نیاز به درمان‌های کوتاه‌مدت و سریع دارد و بخشی نیز باید به صورت بلند مدت و با برنامه مرتفع گردد.

وی ادامه داد: در کنار این موضوعات نیز باید اعتماد مردم به دولت و نهادهای دولتی از نو ساخته شود و اعتبار از دست رفته این نهادها که به دلیل عدم پایبندی آنان به وعده‌های خود به مردم بوده است، ترمیم گردد.همچنین به عنوان یک راه‌حل کوتاه‌مدت باید جلوی اجرای برخی بخشنامه‌های غلط مانند موانع برسر واردات مواد اولیه و دریافت مبلغ 130 درصدی از قیمت اجناس وارداتی از تولیدکنندگان برای بازکردن ال‌سی گرفته شود، چراکه تولیدکنندگان در شرایط امروز دچار زیان سنگینی از محل واردات کالاها و مواد اولیه خود می‌شوند که نتیجه آن بدهی زیاد واحدهای تولیدی است.

ولایتی تاکید کرد: باید این مبالغ معقول و منطقی باشد و دولت می‌تواند با یک حرکت جهادی و با برداشتن این موانع و گرفتن یک فرصت شش ماهه با برای لغو اقساط و بدهی‌های معوق واحدهای تولیدی سودده و این فرصت را به واحدهای تولیدی بدهد که توان مالی خود را از نو بسازند و چرخه اقتصاد کشور در بخش تولید کامل شود که نتیجه آن اشتغال و کاهش وابستگی به خارج است.

وی در ارتباط با نحوه تامین منابع مالی دولت برای کمک به واحدهای بدهکار گفت: دولت دارای هزینه‌های غیرضرور و متعددی است که در شرایط فعلی باید آنان را متوقف کرد تا بتوانیم بیش از پیش به بخش صنعت توجه نموده و توان از دست رفته صنعت را تامین کنیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال کارشناس برنامه در مورد نحوه اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نیز اظهار داشت: توجه دولت به بخش هدفمندی یارانه‌ها به صورت بخشی بوده است و کشاورزی و صنعت به فراموشی سپرده شده‌اند و لازم است این بخش‌ها نیز در متن هدفمندی یارانه‌ها قرار گیرد.

وی تاکید کرد: پولی که از محل هدفمندی یارانه‌ها به مردم داده می‌شود، حق آنهاست، اما متاسفانه طوری عمل شده است که مردم وام‌دار دولت هستند و نتیجه آن این شد که مردم حاضرند پول پرداختی دولت را برگردانند اما قیمت‌ها به همان روال قبل بازگردد، چراکه بیش از میزانی که به مردم پرداخت می‌شود، تورم در کشور رشد پیدا می‌کرد و هر روز شاهد افزایش قیمت کالاهای اساسی بودیم و همه این اتفاقات نتیجه اجرای ناقص قانون هدفمندی یارانه‌هاست.

ولایتی افزود: باید خرید تضمینی محصولات کشاورزی به صورت منطقی و با قیمتی از پیش تعیین شده باشد تا کشاورزان بتوانند روی آن حساب کرده و انگیزه فعالیت کشاورزی را از دست ندهند، اما متاسفانه ما در دولت فعلی شاهد آن هستیم که محصولی مانند گندم به عنوان یک محصول استراتژی از کشاورزان داخلی با قیمتی نازل خریداری شده، اما با قیمتی بیش از 1000 تومان از خارج وارد شده است و نتیجه آن نیز از بین رفتن مقدار زیادی از تولید داخل بود.

وی در پایان تصریح کرد: باید اقتصاد، تولیدمحور و تولید مردم‌محور باشد و حمایت‌های لازم از بخش تولیدی و صنعتی صورت پذیرد ولی در شرایط فعلی با بهره‌ها و سودهای بسیار بالا تولید دچار مشکل است، اما در همه جای دنیا و کشورهای پشرفته وام‌هایی که به بخش تولید تخصیص می‌یابد، بدون بهره و با حداقل سود پرداخت می‌شود و ما نیز باید این رویه را در پیش بگیریم و بهره را از وام‌های صنعتی برداریم.

** پایگاه خبری حماسه سیاسی هیچ مسئولیتی در قبال محتوای این خبر ندارد و صرفا جهت آگاهی بیشتر مردم اخبار رسانه ها و سایت های مختلف را با ذکر منبع بازنشر می کند.

ارسال نظر

آخرین نظرات کاربران

گزارشات آماری
بازدید کل : 1958986 بازدید
بازدید امروز : 326 بازدید
بازدید دیروز : 493 بازدید