امروز جمعه 3 آذر 1396
تاریخ ارسال : پنج شنبه 23 خرداد 1392 - ساعت : 13:06
2023 بازدید
آخرین فیلم مستند کاندیداها به غرضی رسید
آخرین فیلم مستند نامزدها که به مستند محمد غرضی اختصاص داشت، شامگاه 22 خرداد ماه ساعت 20 و 10 دقیقه به روی آنتن شبکه یک تهران رفت.

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در ابتدای این مستند مخاطبان با این سوال روبرو شدند که دوره‌ای که مهندس غرضی وزیر پست و تلگراف بوده است چه اتفاقی افتاده است؟ که در پاسخ عنوان شد: گسترش خطوط تلفن، رشد بی‌سابقه سیستم‌های ارتباطی‌، ارائه به روز ترین خدمات پستی، تولید تجهیزات ماهواره‌ای ‌، راه اندازی اولین اپراتورهای همراه اول، بخشی از کارهایی بود که در دوره مهندس غرضی صورت گرفت.

به گزارش ایسنا، این مستند به صورت پاسخ و پرسشی بود و آنچه در زیر می‌خوانید پاسخ به پرسش‌هایی است که سید محمد غرضی به آنها داده است.

تورم؟

جامعه‌ای که درآمد و ارز آن مساوی باشد، بدون تورم است.

سال‌های پیش کجا بودید؟

من همیشه با انقلاب بودم. در طی این دوره ایستادم 500 هزار مهندس را سازمان‌دهی کردم، نظام مهندسی کشور را بنا نهادم که در خاورمیانه بی‌نظیر است.

چرا اومدید؟

برای اینکه دیدم فضای کشور طوری وانمود می‌شود که کشور غیر قابل اداره است، آمریکایی‌ها حمله می‌کنند و کسی هم دفاع نمی‌کند و اکثرا هم می‌گویند برویم و مذاکره می‌کنیم اما من با مذاکره مخالفم و معتقدم کشور به راحتی می‌تواند اداره شود.

می‌گویند شما برنامه‌ای ندارید؟

ای داد بیداد. من این همه کار کرده‌ام آن وقت می‌گویند بی‌برنامه‌ام. منی که صنعت برق ‌، گاز‌کشور را پایه گذاری کرده‌ام‌، منی که صنعت مخابرات در کشور را به این سرعت توسعه داده‌ام، واقعا بی‌برنامه‌ام؟ آنها که کار نکرده‌اند، برنامه دارند؟ آیا برنامه روی کاغذ است؟

شما کنار می‌کشید؟

وقتی از من پرسیدند به نفع کسی کنار می‌روی؟! گفتم نه خیر، برای این بزرگانی که آمدند و ثبت نام کردند همه تابع مقرری دولت متورمند بنابراین در اینجا نفعی نمی‌بینم که به نفع کسی کنار بروم.

چه دولتی را قبول دارید؟

من حاکمیت کار را قبول دارم. هر دولتی که بخشی نگاه کرد هم بخش را از بین برد و هم دولت را. اگر جمع کل کارکرد دولت در دو طرف خلاصه می‌شود دولت با چقدر تورم و با چقدر اشتغال دولتی که تورم آن کمتر از اشتغال باشد دولت خوبی است. دولتی که تورم و اشتغالش مساوی باشد، دولت متوسطی است. اما دولتی که تورمش بیش از اشتغال باشد، دولت بدی است.

ارزش پولی ملی؟

ما صد سال است که پول تقلبی چاپ می‌کنیم. یک روز دلار یک ریال است ‌، یک روز یک دلار سه ریال است‌، یک روز دیگر یک دلار سیصد ریال است‌. به صورت دقیق همه ایرانیان می‌دانند که وقتی پول ملی تبدیل می‌شود، اولین اتفاقی که می‌افتد این است که هر نوع حرکت تولیدی خدشه‌دار می‌شود.

سیاست ارزی؟

دولت‌هایی که قاعده اجتماعی‌شان ضعیف است به احزاب فکر نمی‌کنند، در نتیجه احزاب برایشان تصمیم گیری می‌کند و می‌گوید که این ارز را ارزان بدهید. متوسط بدهید و یا اینکه به صورت گران بدهید و بعد دولت را تخلیه می‌کند. اینکه یک دولتی بخواهد بخشی به ارز نگاه کند، هم ارز ارزان‌تر می‌برد هم دولت ارزان‌تر می‌برد و هم جامعه را دچار گرفتاری می‌کند.

سربازی؟

رضا شاه به جهت اینکه با زور آمده بود و مردم به آن اعتقاد نداشت مساله اجباری را مطرح کرد و سرباز گیری شروع کرد و به اصطلاح یک انتصاب بین مردم و دولت به وجود آورد که شد سربازی.

فرهنگ؟

انعکاس زندگی مردم درطول تاریخ

سیاست؟ به دست آوردن رضایت مردم

وظیفه دولت: تنظیم امور مردم

فکر می‌کنید از پس ریاست جمهوری بر بیایید؟ فکر می‌کنم این دو کار را می‌کنم، هم رضایت مردم به دست می آورم و هم امور مردم را تنظیم می‌کنم.

انرژی هسته‌ای؟

یک واجبی است که دیگران از ما دریغ می‌کنند، بایستی پایداری کنیم.

امام خمینی(ره)؟

یک قدرت عظیم جهانی به اسم مسلمانان بود که تحت ستم قرار گرفته بودند و امام خمینی(ره)، رهبری آنها را داشتند و ما هم سربازان آن بودیم.

توسعه جمهوریت؟

دولتی که تشکیل می‌دهم در آن استانداراها را با رای مردم تعیین می‌کنم بنابراین یک بخش وسیعی از جامعه خود اتکا به رای خود به وجود می‌آید و جمهوریت توسعه پیدا می‌کند.

شما و نسل جوان؟

شما قبول کنید نسل جوان منطق خودش را دارد. من در همین مناظره‌ای که داشتم احساس کردم که به منطق نسل جوان بسیار نزدیکم. وقتی که من اعضایم را چه اصلاح طلب و چه اصول گرا رد کردم یک دفعه یک آسودگی خاطر در نسل جوان بدست آمد. من با این نسل آشنا هستم ولی شما از نسل جوان نخواهید که فیزیک من را بفهمند، از او بخواهید که منطق من را بفهمند.

هنر؟ شما می‌توانید سیاست را بر هنر تحمیل کنید؟ هنر خود زایده زندگی است شما باید از هنر تبعیت کنید. وای بر احوال سیاست مداری که با هنر ‌، سیاسی برخورد کند.

سوال شما سوال خیلی بی جایی بود سوال تعالی حیات است.

55=1؟

ما یک موقعی می‌نوشتیم 55=1 سال کارکرد می‌گفتند، 55 میلیون صاحب رای یعنی من مساوی 55 میلیون رای .

اعضای کابینه؟

باید متعهد به انجام وظیفه‌اش باشد و کارآمدی‌اش ثابت شود.

مونتسکیو؟ بابت این کار دنیا دو قسمت شد یکی چپ و یکی راست که تقسیم بندی مونتسکی حرف غلطی است من هر وقت هر کاری کردم با اجماع کار کردم و به اجماع مجلس اعتقاد داشتم.

روزی چند ساعت کار می‌کنید؟

من تمام عمرم را با مردم کار کردم، لذت دنیا را کردم. روزی 10 الی 18 ساعت کار می‌کردیم و بسیار فعال بودیم.

چرا سخنگو ندارید؟ من همان آدمی بودم که امام کاغذ را به من دادند و رفتم پای دیوار چسباندم. فردی نوشته بود که من سخنگوی او هستم. اما احمد آقا گفتند که امام (ره) گفته است من سخنگو ندارم.

چرا سفر استانی نرفتید؟

من تمام کشور را سفر کرده‌ام گاز داده‌ام‌، برق داده‌ام‌ و احتیاج اینکه یک بار دیگر فیزیک مرا ببینند ندارم. بنابراین گفتم این رفتار را نمی‌کنم، می‌نیشینم و چهار تا کلمه صحبت می‌کنم تا اینکه بروم و مزاحم شوم.

برای ریاست جمهوری پیر نیستید؟

دود از کنده بلند می‌شود

به چند زبان مسلط هستید؟

عربی‌، فرانسه‌،‌ انگلیسی

وی در پایان در پاسخ به اینکه خاطره‌ای را بگوید گفت: در جایی سخنرانی به فرانسوی داشتم، گفتم در این وعده عقب نشینی نمی‌کنم.

غرضی همچنین در پایان این مستند گفت: دلم نمی‌خواهد مردم فکر کنند آمریکا یک چیزی است که ثروتمند است و اروپا با فرهنگ است.

** پایگاه خبری حماسه سیاسی هیچ مسئولیتی در قبال محتوای این خبر ندارد و صرفا جهت آگاهی بیشتر مردم اخبار رسانه ها و سایت های مختلف را با ذکر منبع بازنشر می کند.

ارسال نظر

آخرین نظرات کاربران

گزارشات آماری
بازدید کل : 1958944 بازدید
بازدید امروز : 284 بازدید
بازدید دیروز : 493 بازدید